אסתטיקה דנטלית

אסתטיקה דנטלית – שינוי בתפישת הטיפול ברפואת השיניים

אסתטיקה דנטלית היא הגדרה רחבה מאוד המתייחסת לכל טיפולי השיניים שיש להם פן אסתטי והשפעה על החיוך ומראה הפנים של המטופל.

אסתטיקה דנטלית

אסתטיקה דנטלית

תחת ההגדרה הזו נכנסים מספר רב של טיפולי שיניים הכוללים יישור שיניים, הלבנת שיניים, שיקום שיניים ובעיקר השתלת שיניים ושיקום הפה.

אסתטיקה דנטלית – טיפולים ישנים תפישה טיפולית חדשה

כל הטיפולים הללו אינם טיפולי שיניים חדשים אבל חשיבותה של האסתטיקה הדנטלית כחלק מהטיפולים האלו עלה מאוד בשנים באחרונות. ההשפעה העיקרית על שינוי התפישה הגיע דווקא מהמטופלים עצמם ולא מהצוות הרפואי. המודעות של הקהל הרחב למראה ולאסתטיקה משפיע גם על טיפולי השיניים ומטופלים רבים פונים כיום לרופא השיניים כאשר הם מרגישים שבעיות השיניים שלהם פוגעות במראה ולאו דווקא כאשר בעיות השיניים פוגעות בהם ברמה התפקודית.

העבודה הזו הביאה לשינוי בחשיבה ובאופן הטיפול גם מצד הרופאים בשני אופנים עיקריים:

  1. מציאת פתרונות לצמצום משך הטיפול וחיפוש אחר דרכים להעניק פתרונות קבועים ולא פתרונות ביניים אשר משאירים את המטופל במצב לא מתפקד ולא אסתטי לאורך תקופה ארוכה.
  2. שילוב של המרכיב האסתטי כחלק מתוכנית הטיפול לצד המרכיב הבריאותי \ רפואי.

דוגמאות לשינוי תפישתי כזה ניתן לראות במעבר של רופאי השיניים מסתימות כסופות לסתימות לבנות, במציאת פתרונות ליישור שיניים שלא יתבססו על גשר בולט אלא על ידי יישור שיניים פנימי או שימוש בגשרים שקופים ולא בולטים ובעליה של הדרישה לטיפולי הלבנת שיניים.

אסתטיקה דנטלית וטיפולי השתלות שיניים

אחד הטיפולים שבהם ניכרת ההשפעה הרבה ביותר של האסתטיקה הדנטלית הוא תחום השתלות השיניים. כאן ניתן להבחין בהשפעה ניכרת של שני השינויים הגדולים בתפישת הצוות המטפל:

  1. צמצום משך הטיפול – פיתוח תפיסת ההעמסה המיידית על גבי שתלים, שמהווה את הבסיס לשיטת all on 4 מאפשר כיום לבצע השתלת שיניים ביום אחד ולחסוך למטופלים חודשים ארוכים ואף שנים של מצב ביניים בלתי נסבל בין רגע עקירת השיניים או הסרת השיניים התותבות ועד לרגע בו הם מקבלים מערכת שיניים חדשה וקבועה שניתן להשתמש בה.
  2. המרכיב האסתטי – טיפולי השתלות השיניים כיום שמים דגש רב על התאמת מערכת השיניים החדשה למבנה הלסת הייחודי של כל מטופל, תוך שימוש בהדמיות תלת מימדיות ובתוכנות ייחודיות כמו תוכנת CAD / CAM.
    בנוסף, נעשתה קפיצת מדרגה גדולה מאוד בכל מה שקשור לעבודת מעבדת השינים והכתרים שבהם נעשה שימוש, כאשר היום מתאימים את צבע ומבנה הכתרים למבנה פיו של המטופל ולהעדפותיו האסתטיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.