שיניים מתנדנדות

שיניים מתנדנדות – למה זה קורה?

שיניים מתנדנדות בקרב מבוגרים

שיניים מתנדנדות בקרב מבוגרים

שיניים מתנדנדות הן תופעה בריאותית בעיקר בקרב האוכלוסייה המבוגרת ומפריעות לתפקוד היומיומי. פעולות שנדמות כברורות מאליהן כמו דיבור ואכילה הופכות להיות בעייתיות ומבישות כאשר השיניים מתנדנדות וקיים חשש שתצאנה ממקומן.

הסיבות להתנדנדות השיניים ואי יציבותן בפה שונות מגוונות, אך ניתן לחלקן לשתי קבוצות מרכזיות: שיניים שמתנדנדות כתוצאה מטראומה שנגרמה לחלל הפה ושיניים שמתנדנדות כתוצאה ממחלת חניכיים אשר מלווה בדרך כלל, בנסיגת חניכיים.

שיניים מתנדנדות כתוצאה מטראומה לפה

לצערנו, לא פעם קורות תאונות בלתי צפויות אשר עלולות לפגוע באיברי הגוף ולגרום לפציעה. תאונות דרכים, תאונות עבודה, תאונות במהלך התעמלות ספורטיבית ומקרי אלימות – כל אלה עשויות לגרום לטראומה לחלל הפה. אחד מהביטויים של טראומה כזו הוא חבלה לאיזור השיניים, אשר עלולות, בתגובה, להתנדנד. כאשר מדובר בתאונה קלה, ברוב המקרים השיניים יכולות להדק את עצמן בחזרה תוך זמן מועט. יחד עם זאת, במקרים חמורים יותר, יש צורך בהתערבות רפואית בכדי לשקם את השיניים מהחבלה.

אם השיניים מתנדנדות עקב טראומה לפה, ההמלצה היא לפנות לרופא שיניים שיבדוק את האיזור שנפגע ויעריך מהו הנזק שנגרם – לעיתים מדובר בנזק לעצבים ולחניכיים ולעיתים יש גם סדקים ושברים בשיניים בנוסף. כל אלה ברי תיקון, בהנחה שרופא השיניים מבצע צילום ומדייק את התכנית הטיפולית, וכמובן – ככל שהטיפול מתבצע מהר יותר, כך הדבר מיטיב עם מצב המטופל או המטופלת.

שיניים מתנדנדות כתוצאה ממחלת חניכיים

מחלת חניכיים נגרמת על ידי פלאק חיידקי אשר יוצר רעלנים הפוגעים ברקמת החניכיים. יש למחלה זו רמות חומרה שונות, החל מדלקת חניכיים שכיחה אשר ניתנת לטיפול על ידי שינוי היגיינת השיניים ותרופות אנטיביוטית וכלה במחלת חניכיים אגרסיבית, אשר חלק מהנזקים שלה, בין היתר, הם שיניים מתנדנדות ואף כאלה הנושרות מהפה, ומצריכה טיפול רציני יותר. מחלת חניכיים יכולה להגרם על ידי שילוב של גורמים שונים: נטייה גנטית, עישון, צריכה מוגברת של אלכוהול ומתח נפשי. לסובלים מסכרת ובעלי מערכת חיסונים חלשה יש יותר סיכוי לחלות במחלת חניכיים..

אם השיניים מתנדנדות עקב מחלת חניכיים אגרסיבית, ההמלצה היא לפנות לרופא שיניים אשר מתמחה בתחום – פריודונט, שיוכל לאבחן את מצב הפה בצילום ובבקיה פיזית ולקבוע האם ניתן להציל את השיניים או שאולי המענה הרפואי הטוב ביותר הוא דווקא לעקור אותן ולבצע השתלת שיניים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.