קליקים בלסת: למה זה קורה ואיך מטפלים?

קליקים בלסת, אותם רעשים הבוקעים מהלסת בעת תזוזתה, הינם בעיה רפואית שכיחה למדי, אשר עלולה להיות מסוכנת אם לא מטפלים בה בזמן: כאבי לסת ואוזניים, אוזניים, נפיחות ואף כאבי ראש תכופים הן חלק מהבעיות שקליקים בלסת מאותתים עליהן. אז מה הגורמים לתופעה ומהן דרכי הטיפול המומלצות?

קליקים בלסת למה זה קורה

כולנו מכירים את זה: אנחנו מותחים את אחד האיברים שלנו, ופתאום אנחנו שומעים צליל של היסדקות מהמפרק. אותם רעשים, קליקים או קלאקים בשפת העם, הם הרעשים הנשמעים כאשר אנו מרחיקים את העצמות שלנו האחת מהשנייה במפרק מסוים. הקליקים הנפוצים ביותר הם אלו המתרחשים בין פרקי האצבעות השונים שלנו, אך במקרים מסוימים ניתן לשמוע גם קליקים במפרק הלסת שלנו.

קליקים במפרק הלסת הם אמנם תופעה שכיחה יחסית, אך הם אינם זהים לקליקים במפרקים האחרים, שכן מדובר בתופעה שעלולה להיות מסוכנת. כאשר היא אינה מטופלת, בעיה זו יכולה לפגוע קשות בתפקוד הלסת, וגם "להקרין" על איברים אחרים, ולגרום לכאבי ראש חזקים, כאבי אוזניים, נפיחות, חום ועוד.

מה זה בעצם קליקים בלסת?

בתופעה רפואית זו, התזוזה של הלסת יוצרת רעשים דמויי קליק. הרעשים במפרק הלסת נובעים מתזוזה של מפרק הלסת, כך שהוא אינו מאוזן. הלסת שלנו מחוברת אל הגולגולת על ידי מפרק דמוי דיסק, העשוי מסיבים (זאת בניגוד לרוב הסחוסים האחרים בגופנו, המורכבים מסחוסים), והוא יותר דומה לעצם במאפייניו. כאשר חלים שינויים במפרק זה, הדיסק עלול לזוז ממקומו ופוגע בתזוזה ובתפקודו של המפרק ולכן גם בתפקוד הלסת עצמה. השינויים הללו הם אלו שגורמים גם ליצירתם של הקליקים בלסת שלנו.

סיבות להיווצרות התופעה

ישנם מגוון רחב של גורמים שיכולים לגרום לתזוזה של המפרק ולקליקים בלסת. מחלות פרקים עלולות לפגוע גם במפרק הלסת, כמו גם דלקות וגידולים (נדיר מאוד). מכה חזקה באזור הלסת גם כן יכולה כמובן להזיז את מפרק הלסת ממקומו ולהביא לקליקים בלסת. בנוסף, רבים מאתנו מפתחים הרגלים שונים שיכולים להביא להפרעה זו, כמו לעיסת מסטיקים מוגזמת, חריקת שיניים בלילות, ועוד. מתחים נפשיים יכולים גם כן לגרום לחריקת שיניים ולכן גם לקליקים בשיניים ובלסת.

מהן דרכי הטיפול בקליקים בלסת?

השלב הראשון בטיפול בקליקים בלסת הוא זיהוי מקור הבעיה והגורם לתזוזת המפרק. אם הקליקים נובעים רק מהרגלים שונים, אפשר שזניחת הרגלים אלו יביאו להפסקת הקליקים ולשיפור המצב. אם הסיבה היא חריקת שיניים בלילה, לבישת סד לילה לשיניים עלולה לפתור את הבעיה. במידה והקליקים נובעים מדלקות, ייתכן וטיפול אנטיביוטי יסייע בפתרון הבעיה.

יחד עם זאת, במקרים קשים, הנובעים לרוב מטראומה או משחיקה ארוכת שנים של הסחוס, הרופא המטפל עשוי להמליץ על התערבות כירורגית, על טיפול פיזיותרפי או שטיפת המפרק.

בכל מקרה, קליקים בלסת הינם בעיה רפואית שיכולה להסתבך ולגרום לכאבים ונזק במידה ואינה מטופלת באופן מקצועי ונכון. טיפול בניתוח הוא המוצא האחרון, ולכן רצוי מאוד להתייעץ עם רופא מומחה ומנוסה, שיעזור לכם להתאים את הטיפול הנדרש למצב הספציפי שלכם, ולטפל בבעיה תוך מינימום כאב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.