ציוד דנטלי

ציוד דנטלי וההשפעה שלו על ביצוע השתלות שיניים

ציוד דנטלי נתפש בדרך כלל כמושג שאמור לעניין רק את רופא השיניים או את הטכנאי במעבדת השיניים.

ציוד דנטלי

ציוד דנטלי והשפעתו על טיפולי השתלת שיניים

הציוד בדרך כלל כולל מכשירים עם שמות מורכבים באנגלית ובלטינית שנראים לנו משעממים במקרה הטוב או מפחידים ומלחיצים מאוד במקרה הפחות טוב.

לכן, רוב המטופלים שניגשים לבצע טיפול דנטלי ובכלל זה מטופלים שניגשים לבצע טיפולים של השתלות שיניים בוחנים פרמטרים כמו מחירו של הטיפול ורמת הניסיון של רופא השיניים אבל לא מתעניינים באותו ציוד דנטלי שבו ייעשה שימוש במהלך הטיפול שלהם.

מאחר והקדמה הטכנולוגית משפיעה על כל תחומי החיים, יש לה השפעה רבה גם על רפואת השיניים בכלל ועל תחום שיקום הפה והשתלות השיניים בפרט.

להשתלות שיניים בשיטה המתקדמת בישראל >>

ציוד איכותי מאפשר לרופא השיניים לאבחן טוב יותר את המטופל, מסייע לו לדייק את הטיפול שהוא מעניק ויכול להפחית את הכאב שחווה המטופל במהלך ההשתלה.

ציוד דנטלי – תחום השתלות השיניים

רופא שיניים שניגש לבצע השתלה דנטלית משתמש בציוד מגוון במהלך הטיפול.

בשלב האבחון, שהוא אחד השלבים החשובים נעשה שימוש ע"י רופאים שונים בציוד שונה. רוב הרופאים כיום מבצעים צילום פנורמי המאפשר לקבל תמונת רנטגן דו-מימדית של הלסת כדי לבחון את מצב השיניים ואת מצב עצם הלסת.
רופאים במרפאות מתקדמות יותר מבצעים לעומת זאת שימוש בציוד הדמיה מסוג CT. מכשיר ה CT יוצר הדמיה תלת מימדית של הלסת ומאפשר לזהות טוב יותר את מצב חיבור השיניים אל עצמות הלסת ואת מצבן של עצמות הלסת עצמן. כך, מתאפשר לרופא בהמשך הטיפול לתכנן טוב יותר את מיקומם של השתלים הדנטליים אל המקומות שבהם עתם הלסת עבה יותר ולהשיג יציבות רבה יותר עבור כל שתל.

בשלב הטיפול ניתן כיום לבצע חיתוך של רקמת החניכיים בעזרת סקרפל ולעומת זאת נכנסו בשנים האחרונות לא מעט מכשירי חיתוך המבוססים על לייזר. הטענה המרכזית של יצרני מכשירי הלייזר היא כי החיתוך בלייזר מקטין את רמות הכאב של המטופלים, אך מאחר וטיפולי השתלות השיניים מבוצעים תחת טשטוש או בהרדמה מלאה, ישנם מטופלים רבים שטוענים כי אין כל הבדל בין חיתוך שנעשה בסקרפל לחיתוך מבוסס לייזר.

ציוד דנטלי בשלב שיקום הפה

יותר ויותר מרפאות מכניסות לשימוש ציוד מתקדם מהמסייע בתכנון מערכת הכתרים שתותקן בפיו של המטופל ותהווה את מערכת השיניים החדשה שלו. שני מכשירים בולטים כאלו הם:

ה CAD \ CAM – תוכנת מחשב המאפשרת לבצע תכנון תלת מימדי של שיקום הפה ולהתאים באופן מדויק את הכתרים למבנה הפה של המטופל.

מכונות כרסום שיניים – ציוד המאפשר לעצב כל כתר וכתר וליצור שיניים מלאכותיות ברמה האסתטית הגבוהה ביותר.

ישנו עד ציוד דנטלי רב שבו נעשה שימוש במהלך תהליך ההשתלה ושיקום הפה וחשוב לשאול את רופא השיניים ולהתעניין גם בתחום זה במסגרת בחינת מרפאת השיניים, כיוון שלרמת הציוד יש השפעה ישירה על איכות ההשתלה המבוצעת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.