סד לשיניים – הפתרון לבעיית הידוק שיניים בלילה

האם קרה לכם שישנתם היטב בלילה אבל קמתם בבוקר עם כאבים באזור הלסת, הראש או העורף? תופעה זו נקראת הידוק שיניים או חריקת שיניים בלשון עממית, או "ברוקסיזם" בשפה המקצועית והיא מתרחשת באופן בלתי רצוני בזמן השינה. היא מוגדרת כבעיה רפואית לכל דבר שעלולה להופיע בכל שלב בחיים, מבוגרים וילדים כאחד, אך ניתן להתמודד איתה באמצעות סד לשיניים.

הסכנה הנובעת מהתופעה של הידוק שיניים היא שחיקה של האמייל, השכבה שמצפה את הכתר ומגינה על השן. מצב זה יכול להיווצר לאור תזוזה של הלסת התחתונה, שנעה ומתחככת עם הלסת העליונה בחוזקה בגלל כיווץ של שרירים בצידי הלסת. מעבר לכאבים, בשלב מתקדם יותר השיניים עלולות להתרופף, להיסדק ואפילו להישבר. גם יעילות הלעיסה עלולה להיפגע מאחר והשיניים "מושטחות" מהחיכוך החזק שחוזר על עצמו לילה אחרי לילה.

 

הידוק שיניים יכול להיגרם מקשת רחבה של גורמים, החל מבעיה מבנית בלסתות ועד ללחץ רגשי גדול שנוצר מגורם חיצוני. הרפואה המודרנית עוד לא הצליחה לשים את האצבע על הסיבה המדויקת מדוע זה קורה. לפעמים התופעה חולפת ללא התערבות רפואית, בעיקר אצל ילדים.

הידוק שיניים

הבעיה דורשת יותר תשומת לב כאשר היא מופיעה אצל מבוגרים. הפתרון האפקטיבי ביותר הוא לבישת סד לשיניים לפניה השינה. מדובר במבנה מפלסטיק ש"מתלבש" על הלסת העליונה כדי לחצוץ בין הלסתות ולמנוע את החיכוך ביניהן בלילה. כך הסד מונע את המשך שחיקת השיניים ואפילו תורם לאיכות השינה. חשוב להדגיש כי הסד נשחק עם הזמן ודורש החלפה כל תקופה.

 

ישנן שתי גרסאות של סד לשיניים – סד רך וסד קשיח. להלן היתרונות והחסרונות של כל סד:

סד רך סד קשיח
הסתגלות קל יותר להסתגלות הסתגלות ארוכה יותר
עמידות לאורך זמן פחות עמיד יותר עמיד
טווח תנועה חופשיות מסוימת מוגבלת מאוד

 

ברוב המקרים הסד מונעת את אפקט שחיקת השיניים, אך אם הסימפטומים ממשיכים גם לאחר מכן אז מומלץ לפנות שוב לרופא השיניים כדי לבדוק האם הם נובעים מבעיות אחרות שקשורות ללסתות. בנוסף, ניתן להיעזר בטיפול תרופתי שיסייע בהרפיית שרירי הלסת או בפיזיותרפיה כדי להקל על הכאבים.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.