הקצעת שורשים

ההקצעת שורשים הוא טיפול לניקוי עמוק של השיניים, המתבצע במצבים של דלקת חניכיים מפושטת. במהלך הטיפול מנקים את שורשי השיניים מאבנית, חיידקים ורקמה דלקתית.

 מדובר בטיפול שהוא שלב מתקדם יותר בניקוי וחיטוי השיניים והחניכיים מאשר טיפול אצל שיננית. הקצעת שורשים תתבצע במצבים של דלקת משמעותית שהתפתחה, כאשר קיים כבר נזק שאם יימשך, הוא עשוי להיות חמור. דלקת חניכיים  גורמת בין היתר לנפיחות, חניכיים אדומות, דימום וריח רע מהפה. 

מתי צריך הקצעת שורשים?

טיפול שיננית הוא טיפול ניקוי עמוק המתאים לקהל הרחב במצב של פה בריא. המצב שבו מצעים טיפול הקצעת שורשים הואמצב שבו נוצרו כיסי חניכיים. אלה הם רווחים בין החניכיים לעצם החניכיים שנוצרים כתוצאה מאובדן עצם באזור שבין החניכיים לשיניים. כיסים אלה מתמלאים לרוב בדלקת, שבעצמה גרמה להם להיווצר. כלומר, החניכיים ושורשי השיניים נגועים בדלקת הרמה יחסית גבוהה. לרוב, כיסי חניכיים עמוקים משני מילימטר מצריכים טיפול הקצעת שורשים.

מטרת התהליך

מטרת הטיפול היא להסרת דלקת וריפויה מהאזורים מתחת לחניכיים. הקצעת שורשים הוא יחסית פשוט, ואפשר לקבוע את הצלחתו עם קבלת תחושה של רגיעה והסרת דלקת. השפעתו של הטיפול היא לרוב ניכרת וחיובית, גם במקרים חמורים יחסית של דלקת.

הקצעת שורשים

מהו התהליך שמתבצע בטיפול הקצעת שורשים?

תהליך הטיפול בהקצעת שורשים מבוצע על ידי רופא שיניים מנוסה והוא מתפרש על פני 2-4 מפגשים.
אלה הם שלבי הטיפול:

  1. בשלב הראשון, הרופא המבצע יערוך בדיקה של חלל הפה ובחינה מדוקדקת של צילום הסטטוס. זוהי למעשה בחינה של עומק כיסי החניכיים ב-6 אתרים סביב כל שן, יחד עם תיעוד של מצב החניכיים, דימום, הפרשות מוגלה, ניידות שיניים ומצב תמיכת העצם. בנוסף, בוחנים את הרגלי היגיינת הפה של המטופל, האביזרים שבהם הוא משתמש ואופן הצחצוח. בהתאם לכך, ידריך המטפל את המטופל על היגיינת פה נכונה המותאמת לו אישית.
  2. ראשית המטופל יקבל טיפול להרדמה מקומית, המונעת תחושת כאב במהלך הטיפול.
  3. לאחר ההרדמה הרופא יתמקד בחלק קטן של הפה, ויבצע בו את הניקוי במאמצעות מיכשור ידני. מדובר במכשיר ייעודי המאפשר הברשה והחלקה של שורשי השן בצורה עדינה.
  4. לרוב, הרופא יחטא את הרקמה הפנימית של החניכיים באמצעות חומר אנטי דלקתי או אנטיביוטיקה.

בתום מספר שבועות לאחר הטיפול תתקיים פגישת ביקורת כדי להעריך את מצב החלמת החניכיים.
מספר ואורך המפגשים תלוי בחומרת מצב החניכיים

האם יש תופעות לוואי לטיפול?

בימים הראשונים לאחר הטיפול סביר שתורגש רגישות בינונית עד חמורה בשיניים ובחניכיים. כמו כן, יהיה לכם קשה יותר ללעוס ולצחצוח שיניים. מומלץ להשר במנוחה, לאכול ולשתות בצורה מבוקרת ועדינה ולא להפעיל לחץ על המקום.

מה כדאי לבדוק לפני הטיפול?

הקצעת שורשים הוא טיפול מתקדם יחסית. רופא שיניים פריודונט הוא רופא מומחה בטיפול במחלות חניכיים שמוכשר לבצע את הטיפול. בחלק מהמקרים גם שיננית או רופא שיניים רגיל עברו הכשרה מספיקה ומתאימה לביצוע הטיפול.

כדאי לבחור רופא שידוע לכם כי הוא מנוסה בטיפול זה. באופן כללי, גם טיפולי שיניים שגרתיים דורשים ניסיון, תשומת לב ועדינות. בחרו ברופא שמשרה בכם ביטחון ונסו לקבל עליו חוות דעת מוקדמת.

חשוב לציין כי אם הומלץ לכם על טיפול מסוג זה, דלקת החניכיים שלכם במצב מתקדם. אנו ממליצים לכם באופן מיוחד להשמע להדרכת הרופא והשיננית לגבי ניקיון ואחזקת השיניים הכללית, ולבקש הדרכה כזאת במעמד הטיפול.

הטיפול החלופי להקצעת שורשים הינו ניתוח חניכיים פתוח. ניתוח זה הוא ללא ספק הליך קשה יותר, שדורש תקופת החלמה ארוכה יותר.

הקצעת שורשים
לסיכום,

הטיפול המוצע לכם על ידי רופא השיניים הוא צעד לפני ניתוח. חשוב לבצע אותו אצל רופא מתאים ולקבל הדרכה לשמירת היגיינת הפה באופן מתאים למצבכם הבריאותי אחריו.
 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.